Opublikowany przez: Familiepl 2021-08-13 13:27:58
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Avel Chuklanov on Unsplash
W czerwcu rząd ogłosił program Polski ład, który ma obowiązywać w najbliższych latach. Jego program ma się oprzeć na pięciu filarach:
W programie znajduje się również kilka instrumentów wsparcia finansowego dla rodzin – tzw. kapitał opiekuńczy. Przewiduje on utrzymanie dotychczasowych świadczeń czyli 500 plus i 300 zł Dobrego Startu, a dodatkowo planowane są rozszerzenia w postaci dopłat do opieki nad dziećmi (12 tys. na pierwsze dziecko i kolejne). Program, jak wspominali politycy ma przede wszystkim załagodzić skutki pandemii, ale też sprzyjać lepszej dzietności, która od kilku lat jest w Polsce na bardzo niskim poziomie.
Jednak w rządzie trwają już konsultacje dotyczące projektu Strategii Demograficznej 2040, który ma zapobiec w większym stopniu wyludnianiu się kraju, a do tego pozwoli stworzyć bardziej stabilne warunki pracy dla kobiet.
- Zaproponowaliśmy pakiet zmian w Kodeksie Pracy, które tym celom mają służyć - zaznaczyła pełnomocnik. Podkreśliła, że to, co nas odróżnia od innych krajów w Europie, to znikomy procent kobiet, które pracują na część etatu. Stąd ważne jest upowszechnienie tego rodzaju pracy – powiedziała niedawno w Polskim Radio 24 pełnomocnik rządu do spraw Polityki Demograficznej Barbara Socha.
Na rynku pracy miałoby nastąpić wiele zmian, które mają ustabilizować pewność zatrudnienia zwłaszcza dla osób młodych. Strategia przewiduje na przykład ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie 2 umów. Natomiast łączny czas 2 umów nie mógłby przekraczać 15 miesięcy.
Szczególną ochroną objęte zostaną matki, które będą jej podlegać po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Ochrona ma obowiązywać przez rok, niezależnie od formy zatrudnienia kobiety.
Ciekawą propozycją jest również plan wprowadzenia ochrony dla ojców, który zakłada między innymi ochronę w pracy i przywileje od momentu zajścia żony w ciążę, aż do ukończenia przez dziecko 1. roku życia.
CZYTAJ TEŻ >> Jak dbać o równowagę między pracą a życiem rodzinnym?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.